MDA Katowice - Międzynarodowy Dworzec Autobusowy Katowice
Strefa pasażera

Nowoczesny dworzec autobusowy

Pierwsze autobusy odjechały z Centrum Przesiadkowego „Sądowa” 30 września 2020 r. Ta inwestycja o wartości 66 mln zł pozwala obsługiwać zarówno połączenia lokalne i regionalne w ramach Metropolii, pełni również funkcję międzynarodowego dworca autobusowego.

W skład inwestycji wchodzą: budynek obsługi pasażerskiej, zadaszone perony autobusowe
i przystanki komunikacji miejskiej, parking rowerowy ze stacją rowerów miejskich oraz parking samochodowy. Postój samochodem jest płatny, natomiast osoby podwożące lub odbierające pasażerów z dworca, mogą korzystać z miejsc tzw. Kiss&Ride, na których można nieodpłatnie zatrzymać się do trzech minut. Na przystankach zainstalowane są tablice wyświetlające informacje o kursach autobusów. W budynku znajdują się m.in.: poczekalnia dla podróżnych, toalety, schowki bagażowe, kiosk, bistro i kasy. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i posiada bezpłatne WiFi.

Wykonawcą inwestycji jest firma Budimex z Warszawy. Na realizację Centrum Przesiadkowego „Sądowa” miasto Katowice pozyskało 43 mln zł dofinansowania z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Centra przesiadkowe w Katowicach

Budowa centrów przesiadkowych oznacza szereg korzyści dla mieszkańców i przyjezdnych gości. Najważniejsze z nich to m.in. możliwość szybkiego dojazdu do centrum miasta, oszczędności na czasie i paliwie. Węzły przesiadkowe mają na celu zachęcenie do częstego korzystania z komunikacji publicznej. Tym samym przyczyniają się do zmniejszenia liczby pojazdów na drogach, co wpływa na redukcję emisji spalin i hałasu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Pasażerowie komunikacji publicznej oczekują dziś nie tylko nowoczesnych środków transportu, ale także komfortowych miejsc, w których będą się przesiadać i czekać na kolejne połączenia. Takie warunki zapewnia dziś Centrum Przesiadkowe „Sądowa”, ale także centra Park and Ride w Brynowie i Zawodziu – podkreśla prezydent.

Bezpłatne przewozy dworzec PKP – dworzec autobusowy

Dla wygody pasażerów przemieszczających się pomiędzy dworcem PKP a Centrum Przesiadkowym „Sądowa” uruchomiliśmy bezpłatne, wahadłowe połączenia autobusowe. Bezpłatne przewozy nie posiadają numerów. Na wyświetlaczach pojawia się kierunek jazdy („Katowice Dworzec” lub „Katowice Sądowa”) oraz komunikat „Przejazd bezpłatny Miasta Katowice”. Autobusy kursują w dni robocze od 6:00 do 20:00, co 5 minut. W godzinach nocnych i w dni wolne częstotliwość przejazdów jest mniejsza. Poza kursami wahadłowymi Centrum Przesiadkowe „Sądowa” obsługuje także linie komunikacji miejskiej – numery: 0, 11, 50, 110, 154, 177, 193, 296, 657 i 674 – jadące od strony Placu Wolności w kierunku
ul. Mikołowskiej lub ul. Słowackiego.

Dzięki sukcesywnie podpisywanym z kolejnymi przewoźnikami umowom, siatka połączeń ogólnopolskich i międzynarodowych będzie się rozszerzać. Bilety na autobusy dalekobieżne można zakupić bezpośrednio u przewoźników lub w kasie na terenie dworca.